• سه شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۴ ۰۹:۴۳
  • در اخبار عمومی
  • توسط admin
  • بازدید: 907
  • اخرین ویرایش: پنجشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۴ ۲۰:۵۹
1100

فرهنگ شهروندی

شاید با اولین برخورد با نارسایی ها و کمبودهایی که در محل زندگی خود مشاهده می کنیم  سئوال ابتدایی که از خود می پرسیم این است که  مسئولین چرا به این مسائل رسیدگی نمی کنند؟

سئوالی که با دیدن زباله ها در شهر،کمبود و یا خرابی عناصر مبلمان شهری و دیگر نقائص از خود می پرسیم...ولی کاش گاهی به قضاوت عملکرد خود بنشینیم و رفتار خودمان را در برخورد با شهرمان ارزیابی کنیم.در این که موارد بالا وظیفه ی ذاتی شهرداری هاست هیچ شکی نیست اما سئوال مهم تر این است که  وظیفه ی من چیست؟


                                                        

انجام دادن کدام و انجام ندادن کدام؟

همه ی ما شاهد شهروندانی بوده ایم که زباله از ماشین تقدیم خیابان می کنند........ بعد از استفاده از پارک و فضای آن محیط را آلوده می کنند....با موتورسیکلت در بوستان ها   تردد می کنند ....گل ها را از بوستان ها و فضای سبز یغما می کنند...چراغ های معابر را تخریب می کنند...روی چمن زیرانداز پهن می کنند و آتش و منقل....تخریب اسباب بازی های بوستان ها و وسایل ورزشی....عدم توجه به ساعت جمع آوری زباله ...کارتن های به جامانده از کسبه ی محترم شهر در خیابان های اصلی و فرعی...

و هزاران نارسایی دیگر که که باور بفرمایید هر چند جای تعجب است در آنها قصور از شهرداری نیست!

شاید به مصداق مثل قدیمی یک سوزن به خودت یک جوالدوز به بقیه،وقت آن رسیده باشد که در رفتارمان جدیدنظر کنیم .توان و استعداد انجام کار شهرداری محدود است و بدون همکاری و مساعدت شهروندانش نمی تواند در انجام امور موفق باشد.با درک متقابل و دوطرفه اما می توان به شهری پاکیزه و زیبا رسید .به مصداق همان جمله ی معروف که:شهر خوب یافتنی نیست،ساختنی است.

شاید هنگام آن رسیده باشد که هر کدام از ما با تجدیدنظر در رفتار خود و نعامل با شهر محل سکونت تان گام مهمی در بهتر زیستن برداریم.باور بفرمایید کارگران زحمتکش شهرداری با تمام توان و در تمام ایام هفته و هر شرایط آب و هوایی به خدمت رسانی مشغول اند ..اما نتیجه کارشان هنگامی به چشم می آید که ما نه تنها فرهنگ شهروندی و شهرنشینی را رعایت کنیم بلکه عقب افتادگی فعلی را نیز با گفت و شنود  و ترویج آن جبران کنیم.یاور شهرداری در ارائه محیط سالم باشیم و ار کوچک ترین رفتارهای روزمره آغاز کنیم...از ساده ترین رعایت ها و احتیاط ها ..

                                                              


وقتی برای تفریح به پارک ها می رویم پیش از ترک بررسی کنیم که زباله یی جا نگذاشته باشیم...ساعت جمع آوری زباله 9 شب را به خاطر بسپریم و رعایتش کنیم...اگر کسی از دوستان و آشنایان اصول فرهنگ شهروندی را زیر پا می گذارد و یا رفتار تخریبی دارد به او تذکر بدهیم .شهرمان را دوست بداریم و در قبالش احساس مسئولیت کنیم.به قطع و یقین شهرداری با شهروندان فهیم و مسئول موفق خواهد بود و بهبهانیها زمانی واجد سکونت در شهر خوب خواهند بود که اراده شان بر پاکیزگی  قرار گیرد و دلسوز شهرشان باشند.

دست در دست هم دهیم به مهر.....

اشتراک

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

یک نظر بنویسید

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
دیدگاه: فیلد اجباری.