منطقه گردشگري

  منطقه گردشگري تنگ تکاب:
اين روستا در 20 کيلومتري شمال بهبهان، نواحي اطراف کارخانه سيمان و در نزديکي سد مارون، در دامنه کوه تنگ تکاب واقع شده است. راه باريک و پرپيچ و خم کوهستاني ما را به اين منطقه خوش آب و هوا مي‏رساند که به طور کامل بر شهر بهبهان و رودخانه مارون که در پاي آن جريان دارد مسلط است. مخصوصاً در شب  چشم ‏انداز شهر بسيار ديدني است. باغ‏هاي انبوهي در دامنه کوه واقع شده‏ اند و هرکدام داراي چشمه و استخر مي‏باشد. کوهستاني بودن، وجود مناظر زيباي طبيعي و دور بودن از هياهوي شهر باعث شده است تا در همه فصول سال علاقمندان زيادي جهت تفريح و استراحت به اين منطقه بيايند. کوهستاني بودن منطقه به دوستداران کوهنوردي و صخره‏ نوردي امکان پرداختن به تفریح مورد علاقه خود را مي‏دهد. علاوه بر اين از قلعه هايي به جاي مانده که به حسن صباح نسبت داده مي‏شوند و آن طور که در کتاب خداوند الموت آمده يکي از معاونان حسن صباح در اين قلعه بر منطقه‏ هاي خوزستان و فارس و کهگيلويه نظارت مي‏کرده است.

 


منطقه گردشگري خاييز:
اين روستا در شمال شرقي بهبهان در دامنه کوه خاييز و با فاصله حدود 22 کيلومتري از شهرستان واقع شده است.
روستا داراي تاريخچه طولاني از دوران پادشاهان ساساني است و آثار آن عبارتند از سنگچيني‏ هاي راه شاهي و همچنين سه آسياب واقع در دهانه تنگ خاييز که رونق منطقه را تا قرون گذشته يعني تا دوره‏هاي اسلامي‏مي‏رساند.
 امکان انجام فعاليت کوهنوردي، وجود گونه ‏هاي جانوري در محيط کوهستان و وجود چشمه آب خاييز که از تنگ خاييز سرچشمه مي‏گيرد. مهمترين عامل جذب گردشگران زيارتگاه امامزاده محمد مي‏باشد.
اين روستا در طول سال در ماههاي اسفند تا اوايل خرداد داراي شرايط آب و هوايي مناسب مي‏باشد و سرسبزي منطقه در اين اوقات شرايط مناسبي جهت تفريح خانوادگي و دسته جمعي همشهريان فراهم مي‏نمايد.


منطقه گردشگري پشکر:
اين روستا در شمال بهبهان و در نزديکي سد مارون در پاي يکي از کوههاي رشته کوه تنگ تنکاب، ميان کوه و دره‏اي به عمق 40 متر که رودخانه خروشان مارون در آن مي‏گذرد، قرار دارد. در اين روستا، باغ‏هايي از ليمو و نخل و نارنج در دو بخش شرق و غرب وجود دارد. همچنين در فاصله ميان روستا و باغ‏هاي غربي حدود دويست متر تپه ‏هايي وجود دارند که در ماههاي پرباران سال از چمن و گل پوشيده مي‏شوند. خانه‏ هاي روستا گلي و قديمي ‏هستند و بافت قديمي‏ آن پلکاني‏ شکل و زيبا و با وجود غير مسکوني بودن هنوز قابل استفاده هستند.
جاذبه ‏هاي گردشگري اين روستا عبارتند از:الف – استعداد گردشگري اين روستا بيشتر مربوط به بافت قديمي ‏‏وزيباي منازل آن است که هنوز هم سرپا و قابل استفاده هستند و همچنين نزديکي آن به رودخانه پر آب مارون است. با اين توضيح که مي‏توان از اين بافت قديمي ‏براي راه اندازي سفره خانه‏ هاي سنتي استفاده شد. راه اندازي چنين سفره خانه ‏هايي در پاي کوه لطف و صفاي خاصي دارد.
ب – ساحل رودخانه  و استفاده از فضاي اطراف آن جهت شنا و ماهيگيري
ج- کوهستاني بودن منطقه اين امکان را به دوستداران کوه و طبيعت مي‏دهد تا به علاقه خود بپردازند.
د – جاده طولاني که بين کوه و دره است جهت پياده روي و دوچرخه سواري مناسب است.
کاروانسراي خيرآباد
بناي کاروانسرا (مدرسه) خيرآباد که با شماره 3840 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده در 25 کيلومتري شرق بهبهان در روستاي خيرآباد (قلعه مدرسه) با چهار قرن قدمت در سال 1089 ه.ق همزمان با سلطنت شاه سليمان صفوي، به دستور حسين علي خان زنگنه (حاکم ايالات بهبهان و کهگيلويه) ساخته شد.
وسعت اين بنا که تماماً از آجر پخته و گچ ساخته شده است، در ابتدا 9943 متر مربع بوده و داراي قسمتهاي مختلف از جمله مسجد، حجره براي معلمان، آشپزخانه، حمام و بازارچه بود، که هم اکنون تنها بناي اصلي مدرسه (حدود 2500 متر مربع) باقي مانده و آثار بقيه بناها از بين رفته است.
به دليل اينکه از سال 1135 ه‏‏.ق که علماي اخباري در آن اقامت کردند، از اين محل به عنوان برج و بارويي مستحکم جهت مقابله و مباحثه علمي ‏با آيت‏الله وحيد بهبهاني استفاده مي‏کردند. از اين زمان به بعد مدرسه خيرآباد به قلعه مدرسه معروف گرديد. اين بنا نماينگر خصيصه علم دوستي مردم بهبهان است.
امامزاده اباذر
بقعه امامزاده اباذر در 40 کيلومتري جنوب بهبهان در بخش زيدون سردشت واقع گرديده است که با توجه به نقاشيها و مشبک‏ کاريها و گچبري‏ هاي به کار رفته در آن به کار استادکاران شيرازي به روزگار زند واوايل دوره قاجار شباهت دارد، از معدود بناهاي اين دوره است که به طور کامل تخريب و بازسازي نشده است.
اين بنا که به صورت يک ايوان ساخته شده، در گذشته دو غرفه در طرفين ايوان سرتاسري داشته که دو گوشواره با روکاري آيينه کاري داشت. بر هر طرف ايوان پايه مناره و گلويي مناره با کاشيکاري و نقش يامحمد، ياعلي، يافاطمه، ياحسن و ياحسين باقي مانده است.
ايوان ورودي با گچبري ‏ها و طاقچه نماها و کاشي‏هاي سبز و سياه و سفيد و زرد که کاشيکاري دوره قاجاري است، تزيين شده بود که در چند سال اخير تخريب و بازسازي شده است. درون بقعه که زير گنبد شلجمي ‏قرار دارد مقرنس‏ کاري و آيينه‏ کاري نفيسي از دوره قاجار دارد.  تفريحگاه احداث شده در محوطه امامزاده اباذر شامل فضاي سبز ودرياچه مي‏باشد که محل مناسبي جهت استراحت   و تفريح زائران محسوب مي‏گردد.